Víno z Čejkovic

„Zlatý Stanislav Konečný“ - aneb úspěchy Vína z Čejkovic ve světě

Hned dvě úžasná ocenění v tomto měsíci patří Stanislavu Konečnému z našeho sdružení, kdy získal zlatou cenu Vinařského fondu České republiky za nejlépe hodnocené červené víno na soutěži Juvenale 2016 za Alibernet 2016 v pozdním sběru a také zlatou medaili z mezinárodní soutěže Great American International Wine Competition za Hibernal 2015.

„Great American International Wine Competition je novou soutěží, kde letos posuzovali hodnotitelé z 9 zemí přes 1000 vzorků vín z 19 zemí“, říká Standa. „Dostat se na tuto soutěž nebyla zrovna nejlevnější záležitost, ale i tak jsem to zkusil, teď mám z toho obrovskou radost. Je to nejen čest pro mě, ale i pro celou Moravu a hlavně pro celé Čejkovice - naše sdružení - Víno z Čejkovic. Celkem bylo uděleno jen 8 zlatých medailí pro celou ČR “, dodává ještě Staňa. Celkem tedy do moravských vinařství putuje 8 zlatých, 21 stříbrných a 30 bronzových medailí. Obecně: Soutěž Great American International Wine Competition vznikla oddělením ze známé soutěže Finger Lakes International Wine Competition, která začíná za týden. "FLIWC už začínala přerůstat sama sebe a tak se pořadatelé rozhodli, že se vedle největší charitativní soutěže pokusí vybudovat vysoce profesionální a odbornou soutěž s cílem dosáhnout během několika let nejvyššího kreditu mezi soutěžemi v USA a zařadit se do světové špičky. Protože máme už léta výborné vztahy s oběma skupinami, dohodli jsme se na tom, že obsadíme stejnými vzorky obě soutěže," říká Dr. Luboš Bárta, šéfredaktor časopisu SOMMELIER. Redakce Sommeliera již sedm let organizuje společnou účast českých a slovenských vín v USA. "Taková možnost zaujala vinaře u nás i na Slovensku a přihlásili přes 200 vzorků! DM Cargo pro nás našlo tak dobrou variantu, že doprava vzorků na obě soutěže byla dokonce o trošku levnější, než vloni na jednu. Bude zajímavé sledovat výsledky obou

soutěží, které hodnotí různými způsoby. Great American přišla se zcela novým systémem bodování velmi podobným tomu na Mundus Vini - konečný výsledek vzešel ze 100 bodové tabulky, senzorického "pavouka", harmonické sinusoidy a nakonec i ze standardního amerického systému přímého přidělování medailí. Na Great American sice nebyl jako u soutěží OIV stanoven 30% bodový limit, nastavená náročnost ale splňuje podobná kritéria.

Celkově byly uděleny medaile 52% vín, ze 212 moravských a slovenských vín (včetně medovin a ovocných vín) získalo medaili 122 (58%), dalších 90 zůstalo před branami,    a to vaše vína patřila k nejlepším v soutěži! "Československo" bylo druhou nejpočetněji zastoupenou zemí v soutěži po domácích USA."

The Great American International Wine Competition má také svůj charitativní rozměr. Její letošní výtěžek věnuje pořádající nadace Raise the Glass charitativní organizaci InterVol, jejímž posláním je shromažďovat zdravotnický materiál, vybavení a poskytovat je zdravotníkům v nejchudších a nejpotřebnějších oblastech světa. Doposud InterVol pomáhal lidem ve více než 70 zemích po celém světě a v současné době je jeho hlavním zaměřením

kampaň "Pomozme znovu vytvořit Haiti."

LK