Víno z Čejkovic

Svatomartinská vína 11. 11. 2021

Slavnostní zahájení prodeje mladých čejkovických Svatomartinských vín se koná ve středu 11. 11. v 11 hodin na nádvoří Hotelu Zámek Čejkovice.

Po slavnostním požehnání mladých vín za účasti místního faráře, dále za účasti sv. Martina na koni, účasti žesťového místního kvarteta a za doprovodu mužského pěveckého sboru Révokaz z Čejkovic, můžou návštěvníci ochutnat všechna Svatomartinská vína a mladá vína, vyrobená vinaři z Čejkovic z plodů místních vinic. 

Představí se Vám všechna vinařství, která jsou členy sdružení Čtvrtečníci. Každé vinařství Vám nabídne k ochutnání minimálně jeden vzorek mladého vína, tedy vína z ročníku 2021. V celkovém součtu můžete tedy ochutnat více jak 71 vzorků od 28 místních vinařů. Nejvíce zastoupenou odrůdou při výrobě Svatomartinských vín v Čejkovicích je Müller Thurgau a Modrý Portugal. 

Akce se po celou dobu odehrává ve venkovních prostorách, proto doporučujeme se teple obléct. Cena vstupného je 200 Kč - v ceně vstupného je sklenička, katalog se seznamem vín a propiska. 

Nalévání Svatomartinských a mladých vín bude do 14.hodin, po skončení můžete ochutnat svatomartinská, převážně tříchodová menu v restauraci Hotelu Zámek, ve Sklepu U Templářských rytířů, v Hotelu Albor, ve vinařství Sýkora nebo ve vinařství Škrobák na Příhoně. 

Z důvodu omezené kapacity Vám doporučujeme včasnou rezervaci míst:

Hotel Zámek +420 518 362 538 info@hotelcejkovice.cz
Sklep U Templářských rytířů +420 518 362 604 rezervace@vinarnacejkovice.cz
Restaurace Kuželna +420 775 255 168 hospoda.kuzelna@seznam.cz
Hotel Albor +420 725 964 436 ledniceobecnidum@seznam.cz
Víno Sýkora +420 725 574 235 vinosykora@vinosykora.cz
Vinařství Škrobák +420 773 993 905 info@vinoskrobak.cz


 

 

Něco z historie...

Svatomartinské víno je mladé víno splňující ustanovení vinařského zákona. Známku „Svatomartinské“ na víno registroval a začal užívat Ing. Jiří Kopeček z Valtic již v 90. letech. V současné době je známka v majetku Vinařského fondu, který ji spravuje.

Pokud chce vinař známku užívat, musí dle regulí Vinařského fondu splnit níže uvedené podmínky, kvalitu vína navíc posuzuje nezávislá komise a protože by se víno nestihlo tzv. zatřídit u Státní zemědělské a potravinářské inspekce, označují se svatomartinská vína jako „zemské víno“, které  nepodléhá zatřídění.

Pod značkou Svatomartinské se mohou vyrábět typy vín Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.