Víno z Čejkovic

Soutěž Vinařství roku 2017

VINAŘSTVÍ ROKU 2017 JIŽ ZNÁ SVÉ FINALISTY

Finalisté, kteří budou bojovat o titul v osmém ročníku prestižní vinařské soutěže Vinařství roku, pořádané Svazem vinařů ČR, jsou již pro letošek vybráni. O vítězství bojují malá, střední a velká vinařství. Vítězové těchto kategorií a absolutní vítěz soutěže pak budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 18. ledna v Brně.

Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno 54 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. Porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu se v letošním roce vzácně shodla a v kategorii malých vinařství vybrala stejným počtem hlasů čtyři vinařství. Tradiční finálová devítka vinařství se tak letos rozšíří, a usilovat o titul absolutního vítěze tak bude letos vinařství hned deset.

Kategorie malé vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

Víno J. Stávek

Jakub ŠAMŠULA vinařství

VICAN rodinné vinařství s.r.o.

Vinařství Škrobák

Kategorie střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)

Vladimír Tetur

Vinařství Trpělka a Oulehla

Gotberg, a.s.

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)

CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a. s.

NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

“Na rozdíl od běžných vinařských soutěží je Vinařství roku postaveno na komplexním hodnocení přihlášených společností. Porotce tak zajímá kromě kvality vína také další parametry jako např. zapojení do rozvoje vinařství. V tuto chvíli se tedy nedá říci, že by někdo z finalistů byl favoritem a měl větší šanci na úspěch. Rozhodne až hodnocení jednotlivých vinařství přímo v jejich sídle,“ vysvětluje prezident Svazu vinařů ČR JUDr. Tibor Nyitray.

Během listopadu navštíví sedmičlenná komise, sestavená z dalších odborníků, konkrétní vinařství a komplexně zde posoudí jejich činnost v uplynulém roce a definitivně tím rozhodne o vítězích.

Završením celého hodnotitelského procesu bude 18. ledna slavnostní galavečer v Brně, na němž budou udělena ocenění výhercům ve třech soutěžních kategoriích a vinaři i veřejnost se dozví, kdo bude hrdým držitelem titulu absolutní vítěz Vinařství roku 2017.

 

Jakub ŠAMŠULA vinařství

Kategorie malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)
Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Jakub Šamšula je moderní a dynamický vinař z Čejkovic. Specializuje se na výrobu limitovaných partií přívlastkových vín, převážně z bílých odrůd, pocházejících z redukovaných sklizní hroznů. Celou svou produkci vinařství lahvuje. Charakteristikou tohoto mladého rodinného vinařství je, že vyrábí úzký sortiment vín, což se trochu vymyká moravským zvyklostem. Šest bílých odrůd, dvě červené, pár lahví sektu. Hlavní důraz je zde kladen na přípravu suchých vín, jež vynikají jemností a čistotou chutě.

https://www.samsula.cz/

 

Vinařství Škrobák

Kategorie malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)
Vinařská podoblast: Velkopavlovická

Rodina Škrobákových je již po generace pevně spojena s obcí Čejkovice a s pěstováním révy vinné. Nikoho tedy nepřekvapí, že si zde zřídila i vlastní vinařství, ve kterém se angažují rodiče, syn Martin s manželkou Ladislavou a syn Stanislav. V roce 2013 společně vybudovali nové moderní prezentační prostory ve vinařství a pokračují v záměru dokončit vinařský komplex, který uspokojí každého návštěvníka. V současné době je vinařství vyhledávanou lokalitou pro zážitkové degustace, rodinné oslavy, svatby a firemní meetingy. Disponuje vyhlášenou vlastní kuchyní, zaměřenou na domácí a regionální gastronomii. Vinařství rodiny Škrobákových kombinuje tradiční i moderní postupy.

http://vinoskrobak.cz/

 

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

 

zdroj: http://www.vinarstviroku.cz/vinarstvi-roku-2017-jiz-zna-sve-finalisty/