Víno z Čejkovic

Rozhovor s Lukášem Hradilem

Do konce tohoto roku a po celý rok 2017 bychom Vám rádi přiblížili prostředí vinaře, jeho zázemí při výrobě vína a nejlépe přepadnout pana majitele v „montérkách“… Cílem je zachytit vinaře tak, jak jej neznáte, ve sklepě, při práci a u jiných podobných činností, které jsou při výrobě vína nedílnou součástí.

Těšit se tedy můžete na rubriku 28 rozhovorů s vinaři ze sdružení Čtvrtečníci.

První rozhovor již máme za sebou a kde jinde začít, nežli u našeho pana předsedy sdružení a to u Ing. Lukáše Hradila – Vinařství Hradil.

Lukáš je už několik let šťastně ženatý, má pohlednou manželku a dvě krásné děti, Nelinku a Davídka. Stále usměvavý a s humorem na svět pohlížející sympaťák… a v tomto duchu se nesl i celý rozhovor.

Jak a díky komu ses k vinaření dostal?

Pití vína a vinaření byl vždy můj koníček, ale dá se říct, že k vinaření mě dovedl otec, který se tímto zabýval odjakživa. Po základní škole jsem nastoupil na střední automobilovou školu, poté jsem se vrhnul na studium na vysoké škole, obor provoz techniky a automobilová doprava a až po studiu jsem se naplno začal věnovat vinaření.

Od kdy se datuje vinařství Hradil?

Naše vinařství v dnešní podobě, tak jak jej známe, vzniklo v roce 2002. Od tohoto roku jsme započali výrobu speciálních a přívlastkových vín.

Na kolika ha hospodaříš a jak hodnotíš letošní vinobraní? 

Hospodaříme celkem na 6 ha. Letošní sběr pro nás začal 20. září a skončil 19. října. A jak hodnotím letošní vinobraní? Velmi kladně. Na to, jaký byl problém s hnilobou v průběhu vegetace, tak příroda v průběhu září vše dohnala a snad se můžeme těšit na skvělý ročník. Sice díky jarním mrazíkům většina pěstitelů přišla v tom lepším případě o třetinu hroznů, ale bohužel s tímto faktorem nic nezmůžeme. Může nás ale těšit, že vína budou komplexní, vyvážená a já osobně se letos chystám na trh s deseti vzorky přívlastkové kvality.

Chystáš se v letošním roce na nějaké výstavy vín, ať už do ČR nebo zahraničí?

Můj názor na veškeré výstavy vín, vinařské soutěže - těchto atrakcí se již několik let neúčastním. Dle mého názoru medaile nedělá kvalitu vína. Jsem patriot a vždy mě více potěší vydařená akce u nás v Čejkovicích, kterých tu děláme celkem už šest každý rok. Spokojený zákazník, který se vždy rád vrátí za naším vínem do Čejkovic, je ta nejcennější medaile, o kterou stojím.

Co pro Tebe znamená spojení „víno, ženy a zpěv“?

Při tomto slovním spojení si vždy vzpomenu např. na Den otevřených sklepů a Vinnou stezku, kde se všechna tato podstatná jména vyskytnou v jeden den..:) Víno přes den, žen všude kolem dosti a večer posezení u cimbálové muziky. Každopádně pro mě tohle sousloví znamená dobrou náladu a radost v uspěchaném životě.

Baví Tě práce předsedy ve sdružení?

Určitě baví, jen doufám, že to baví i ostatní ... :)

Kdo byl Tvým největším pomocníkem při letošním vinobraní?

Celá rodina, všichni pomáhali. Rodičové, bratranci, ať už mojí nebo ze strany manželky, zaměstnanci a velkou zásluhu už na letošním vinobraní mají i naše dětičky. Davídek projevil velké zkušenosti v řízení traktoru a Nelinka nasbírala také už několik kilogramů hroznů. Jinak … doufám, že po přečtení tohoto mě nebudou kontaktovat sociální pracovníci a nevyrukují na mě s nějakým týráním...:):))

Chtěl bys vzkázat něco čtenářům?

Rád bych pozval všechny dobré lidi a milovníky mladých vín na Svatomartinská vína do Čejkovic, kdy jindy, než 11.11.. Slavnostní zahájení se uskuteční v 11. hod., kde místní farář požehná všem mladým vínům a starým vinařům...:) Nebude také chybět sv. Martin na koni. A kdo nestihne ochutnávku Svatomartinských vín, může nás přijet navštívit v únoru na již IX. Ples vinařů a přátel vína, kde už teď můžu prozradit, že se můžou všichni těšit na skvělou muziku, vystoupení tanečního souboru Kunovjan, který se např. jako jeden z mála může chlubit oceněním Ministra kultury za osobité zpracování lidových tanců, také na velkolepou tombolu a mnoho dalších překvapení.